Powered by Smartsupp
Do darmowej dostawy brakuje

Tajemnice Topora:
Historia Fascynujących Zawodów Timbersports!STIHL TIMBERSPORTS® Series to więcej niż tylko sport – to spektakularna mieszanka rąbania, cięcia i kawałków drewna, podana z odrobiną humoru i historii. Wszystko zaczęło się w dziewiętnastowiecznej Tasmanii, gdzie dwóch drwali postanowiło zorganizować potyczkę, aby ustalić, kto lepiej zetnie drzewo. Bez sztywnych zasad, ale z pełnym zaangażowaniem i pewnie sporym udziałem humoru!
 


W 1870 roku legenda narodziła się na tasmańskiej ziemi, a w latach 1870-1890 dziesiątki podobnych potyczek stały się normą. W końcu, w 1890 roku w Australii powstała "Axemen’s Association," a rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w miejscowości Latrobe. Jak widać, Timbersports zaczął zdobywać serca już wtedy, a nasi przodkowie mieli nosa do widowiskowych potyczek!
 
historia-stihl-timbersports

W 1985 roku ANDREAS STIHL wraz z ESPN postanowili nadać temu dziedzictwu nowoczesny twist, tworząc STIHL TIMBERSPORTS® Series. Aby uczcić ducha konkurencji, wybrano sześć najbardziej szalone i widowiskowe konkurencji, jak Springboard czy Hot Saw. Dlaczego? Bo cięcie drzewa nie musi być nudne!

Od tamtej pory, Timbersports rozwijał się jak dobrze pielęgnowane drzewo. Zmieniały się reguły, pojawiały się nowe dyscypliny, a zawodnicy zaczęli używać specjalistycznego sprzętu, jak rewolucyjne piły czy topory. Rewolucja przemysłowa również dorzuciła swoje trzy grosze, zwiększając zapotrzebowanie na drewno i tym samym na umiejętności drwala.

W 2001 roku Timbersports zawitał do Europy, a w 2003 roku do Polski, zrzeszając najbardziej nieustraszonych. W 2015 roku w Poznaniu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, a Polska drużyna, jak to u nas, od razu pobiła rekord Europy w drużynowym rąbaniu!
Więcej na temat histori zawodów na stronie: https://stihl-timbersports.pl/archiwum-zawodow/

Dziś Timbersports to więcej niż sport. To kuźnia talentów, z ligą uniwersytecką w Stanach, gdzie studenci trenująci cięcie drewna biją się o miano najfajniejszych drwali na kampusie. Są nawet zawody dla młodych wilków, czyli Rookie World Championship, które przyspieszają rozwój przyszłej elity Timbersports.

W Polsce, imiona jak Arkadiusz Drozdek, Michał Dubicki i Jacek Groenwald są na ustach każdego fana. Wielopokoleniowa tradycja pracy drwala jest tu jak powiew świeżego powietrza, a talent niektórych przekracza granice, zdobywając medale na Mistrzostwach Świata. I tak, Timbersports to nie tylko drwale – to społeczność, to dziedzictwo, to trochę adrenaliny, a przede wszystkim... lecące wióry! 🌲🪓😄

 
Masz pytania, sugestie lub chciałbyś podzielić się swoją opinią? Śmiało zgłoś się na naszej stronie na Facebooku! Jesteśmy otwarci na Twoje propozycje tematów i zawsze gotowi do rozmowy z naszą społecznością. Czekamy na Twoje pomysły!
Linki do mediów społecznościowych

 
Zapis do newslettera