Powered by Smartsupp
Do darmowej dostawy brakuje

🌿 Poradnik użytkowania i konserwacji kosiarek spalinowych 🌿


Kosiarki spalinowe są nieodłącznym narzędziem w pielęgnowaniu ogrodów i trawników. Ich efektywne użytkowanie i regularna konserwacja są kluczowe dla utrzymania sprzętu w dobrej kondycji oraz zapewnienia optymalnych wyników koszenia. W tym artykule omówimy kluczowe zagadnienia dotyczące  użytkowania i konserwacji kosiarek spalinowych.
 

Przygotowanie kosiarki do sezonu 🛠️

 

 • Wymiana oleju 🛢️

 • Kiedy najlepiej wymienić olej w silniku?

Wymianę oleju w silniku najlepiej wykonać po zakończeniu sezonu przed zimą. Głównym powodem dla którego wymieniamy olej to jegozabrudzenie (zawiesina z przepalonego oleju, mikro-pyłu, który został zassany z zewnątrz z powietrzem przez odmę). Zawiesina ta podczas postoju kosiarki przez zimę opada na dno i przylega do powierzchni metalowej miski olejowej. Dlatego korzystniej jest to wykonać na koniec sezonu, kiedy to ten brud jest jeszcze zmieszany z olejem i łatwiej go usunąć. Jeśli zapomnimy to wykonać przed zimą to zalecamy wykonać wymianę oleju po pierwszym koszeniu na wiosnę.
 • Jaki olej stosujemy?

Do kosiarek stosujemy olej SAE 30. Warto zwrócić uwagę na klasę jakości oleju API co ma duży wpływ na pracę i żywotność silnika. Olej marki Stihl można używać do wszystkich silników w kosiarkach, niezależnie od marki silnika. Nie zaleca się stosowanie olejów SAE 30 o niskich klasach jakości z uwagi na możliwość utraty gwarancji jak i na żywotność silnika.

 • W jaki sposób skutecznie usunąć olej z silnika?

Po zagrzaniu silnika, np. po zakończeniu koszenia, wyłączamy silnik, otwieramy korek wlewu oleju i przewracamy kosiarkę na bok (od strony korka wlewu oleju), wylewając olej przez wlew oleju do jakiegoś pojemnika. Po wylaniu oleju stawiamy kosiarkę na kolach na jakieś 15 sekund i ponawiamy tą samą czynność aby mieć pewność, że wszystko się wylało. To jest najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób na usunięcie oleju z silnika.
Wylewanie oleju z silnika kosiarki spalinowej
Owszem, można stosować wysysarki ale nie są one potrzebna a ponadto są mniej skuteczne.
Pojemnik, do którego wylewamy olej można sobie zrobić z bańki 5L np. po płynie do spryskiwaczy, w której wycinamy nożyczkami bok.
Domowej roboty pojemnik na zużyty olej silnikowy.

 • Ile należy wlać oleju do silnika?

Najczęściej kupujemy olej w bańkach o pojemności 0,5 L lub 0,6 L. Należy pamiętać, że w różnych silnikach jest różna wymagana ilość oleju. Najczęściej w mniejszych silnikach to 0,45L a w większych 0,5-0,7L. Należy sprawdzić w instrukcji obsługi. Ale kto lubi czytać instrukcję obsługi? Najprościej, to wlewamy np. 0,4L, sprawdzamy na bagnecie, który jest na korku oleju poziom oleju i jeśli brakuje to dolewamy tak długo, aż poziom oleju będzie widoczny na wskaźniku pomiędzy min. a max.

 • Co się stanie jak oleju będzie za mało w silniku?

Jeśli oleju będzie za mało w silniku, to silnik nie będzie miał odpowiedniego smarowania w wyniku czego będzie się grzał co doprowadzi do jego zatarcia.

 • Co się stanie jak oleju będzie za dużo w silniku?

Zbyt wysoki stan oleju, tj. powyżej max. jest również niebezpieczny dla silnika. Może to doprowadzić do uszkodzenia silnika.
 

 • Wymiana filtra powietrza 🌬️

 • Jak często wymieniamy filtr powietrza?

Instrukcja obsługi podaje, iż filtr powietrza wymieniamy raz w roku podczas wymiany oleju - to bzdura. Filtr powietrza wymieniamy jak jest taka potrzeba. Podczas wymiany oleju jak również kilka razy w roku sprawdzamy stan filtra powietrza. Jeśli filtr powietrza jest już mocno zabrudzony, wówczas należy go wymienić.
 • Czy filtr powietrza można czyścić?

Tak.
Jeśli mamy filtr powietrza gąbkowy, to możemy go wypłukać np. w paliwie, wysuszyć, nawilżyć olejem silnikowym i ponownie założyć.Jeśli filtr gąbkowy jest uszkodzony lub się kruszy należy go wymienić na nowy.
Jeśli mamy filtr listkowy papierowy, to takiego filtra nie zamaczamy ani też nie dmuchamy ostrym powietrzem z uwagi na możliwość rozszczelnienia. Możemy go delikatnie otrzepać. Przy mocnym zabrudzeniu należy go wymienić.
 • Jaki kupić filtr powietrza, oryginalny czy zamiennik?

Zawsze warto kupować filtry dobrej jakości. Trudno powiedzieć jakiej jakości są zamienniki, dlatego warto jest kupić filtr oryginalny, który nam zapewni wysoką skuteczność filtrowania powietrza.
 • Co się stanie jak będzie filtr powietrza niskiej jakości?

Im lepszej jakości będzie filtr powietrza tym mniej pyłu będzie się dostawać odmą do silnika i oleju, tym dłużej nam będzie służył silnik.
 
 • Wymiana świecy 🔌

 • Jak często wymieniać świecę zapłonową?

Instrukcja obsługi mówi, iż świecę zapłonowa należy wymienić raz w roku podczas wymiany oleju – to bzdura. Świecę wymieniamy jeśli jest potrzeba, tj. silnik przerywa, strzela z wydechu, nie równo pracuje, ciężko odpala, itp... Jeśli dbamy o dobrą jakość paliwa (paliwo bez zanieczyszczeń, świeże) to świeca wytrzyma nam nawet kilka lat. Jeśli stosujemy wątpliwej jakości paliwo, lub do układu spalania dostanie się olej silnikowy poprzez niewłaściwą eksploatację kosiarki, wówczas taka potrzeba może wystąpić o wiele wcześniej.

 • Jaką świecę należy zastosować?

Świece zapłonowe różnią się nie tylko wymiarami ale i parametrami. Najlepiej wykręcić świecę z silnika i kupić taką samą lub zapytać serwisanta o pomoc w jej doborze.

 

 • Paliwo w zbiorniku ⛽

 • Czy można pozostawić paliwo w zbiorniku paliwa na zimę?

Paliwo PB95 – E10 ma do 10% etanolu, paliwo PB98 – E5 ma do 5% alkoholu etanolowego. Etanol powoduje rozwarstwienie paliwa, wytwarzają się związki żywiczne, absorbuje wilgoć z powietrza tworząc kłaczki w których zaczynają się rozwijać mikroorganizmy, które później zabrudzają układ paliwowy.
Ponadto woda jest cięższa od benzyny, zatem dostaje się do gaźnika gdzie doprowadza do powstania korozji co doprowadza do uszkodzenia gaźnika.
Zatem odpowiadając, iż na zimę należy pozostawić pusty bak lub z jak najmniejszą ilością paliwa. Na wiosnę zalewamy świeżym paliwem i wszystko jest ok. Jeśli przypadkiem pozostawimy zalany bak przed zimą, to przed pierwszym uruchomieniem kosiarki, należy to stare paliwo wylać z baku i wlać świeże.

 • Jakie paliwo lepiej tankować 95 czy 98?

Silniki w kosiarkach spalinowych sprzedawane w UE są projektowane dla paliwa 95- zatem jest to odpowiednie paliwo. Można stosować paliwo 98 w kosiarkach spalinowych co jest korzystniejsze z uwagi na mniejszą ilość etanolu ale mniej korzystne z uwagi na wyższą temperaturę spalania oraz wyższą cenę. Osobiście rekomenduję paliwo PB95.

 

 • Sprawdzenie noża kosiarki 🔪

 • W jaki sposób ustawić kosiarkę aby bezpiecznie wykonać serwis noża kosiarki?

Aby sprawdzić stan noża, lub go wymienić kosiarkę należy ustawić przodem do góry. Składamy rączkę i podnosimy przód kosiarki do góry. Jest to pozycja bezpieczna dla silnika. Nigdy nie kładziemy kosiarki na bok od strony filtra powietrza oraz nie podnosimy kosiarki tyłem do góry – istnieje duże prawdopodobieństwo wylania oleju silnikowego przez odmę na filtr powietrza.
Sposób ustawiania kosiarki spalinowej w celu wykonania konserwacji noża tnącego.

 • Czy można kosiarkę umyć myjką wysokociśnieniową?

Tak, ale należy pamiętać o kilku zasadach.

- przed myciem, silnik musi ostygnąć
- nie zaleca się myć silnika w miejscu linek oraz instalacji elektrycznej
- nie można dopuścić do zamoczenia filtra powietrza oraz dostania się wody do tłumika
- po umyciu kosiarka musi wyschnąć. Dobrze jest kosiarkę odpalić, aby silnik popracował kilka minut.

 • W jaki bezpieczny sposób należy ustawić kosiarkę aby móc wyczyścić miskę noża?

Aby wyczyścić miskę noża, zdejmujemy kosz, składamy rączkę i podnosimy przód kosiarki. Jest to bezpieczna dla silnika pozycja serwisowa – zalecana. Nigdy nie kładziemy kosiarki na bok od strony filtra powietrza jak i nie podnosimy kosiarki tyłem do góry (od strony kosza) z uwagi na duże prawdopodobieństwo wylania oleju z silnika.

 

Użytkowanie kosiarki spalinowej 🏡

 

 • Czy musimy sprawdzać poziom oleju przed każdym uruchomieniem silnika?

Tak, zaleca się sprawdzenie poziomu oleju przed pierwszym uruchomieniem silnika. Olej sprawdzamy, gdy kosiarka stoi na płaskiej powierzchni. Jeśli oleju jest za mało należy go uzupełnić. Sprawdzenie poziomu oleju jest szczególnie ważne, gdy kosiarka była wcześniej używana przez inną osobę i nie mamy pewności co do jej właściwego użytkowania jak i konserwacji.

 • Jakie są powody zmniejszania się poziomu oleju w silniku?

Poziom oleju w silniku może się zmniejszać z dwóch powodów:
- nieszczelności silnika – widoczne są wycieki oleju na wale korbowym, w miejscu uszczelniacza, na uszczelce. Raczej żadko się zdaża
- niewłaściwa eksploatacja urządzenia – jest to najczęstszy powód ubytku oleju w silniku (99,5% przypadków). Często podczas czyszczenia kosiarki przewracamy kosiarkę na bok, lub do przodu, w wyniku czego olej wypływa odmą do komory filtra skąd wypływa na zewnątrz lub jest zasysany do przepustnicy gaźnika – wówczas silnik kopci.

 • Dlaczego filtr powietrza jest zabrudzony od oleju?

Zabrudzenie olejem jest najczęściej spowodowane niewłaściwą eksploatacją silnik, tj. jeśli podczas czyszczenia jak i transportu przewrócimy kosiarkę na bok od strony filtra lub podniesiemy tyłem do góry, wówczas ojej silnikowy wypłynie odmą do podstawy filtra. Również olej wypłynie odmą na filtr, jeśli wlejemy go do silnika w zbyt dużej ilości.

 

Efektywne użytkowanie kosiarki spalinowej oraz regularna konserwacja są kluczowe dla utrzymania sprzętu w dobrej kondycji i zapewnienia efektywnego koszenia trawników. Świadomość kluczowych kroków przed koszeniem, zasad koszenia, czyszczenia noża i miski noża oraz wymiany oleju, filtra i świecy pozwoli użytkownikom cieszyć się długotrwałą i efektywną pracą kosiarki. 🌻🚜🌞

Zapis do newslettera